Zachráňme lyže

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Vznik sa dá termínovo spojiť s bezprecedentným protiprávnym odvolaním vedenia ÚAD a ovládnutím vedenia tohto úseku Marinom Mersichom v zime roku 2016. Udialo sa to pod vedením Františka Repku ako prezidenta SLA. Bol to vrchol funkcionárskej arogancie a bezprávia v SLA. A to všetko bezprostredne pred najväčšou lyžiarskou udalosťou na Slovensku od našej samostatnosti. Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej. Písal sa rok 2016. Po rokoch vnútorného boja v štruktúrach SLA, kedy ich hlavnými rukojemníkmi boli reprezentanti v zjazdovom lyžovaní – Veronika Velez Zuzulová, bratia Žampovci a Petra Vlhová, bolo toto naozaj vyvrcholenie snahy zlikvidovať slovenské zjazdové lyžovanie. Čo sa dalo sme urobili. Kritika práce vedenia SLA, ale aj vzťahov, ktoré boli naozaj na bode mrazu, trhali lyžiarske hnutie na kusy. Snaha o revitalizáciu lyžiarskeho hnutia vo vnútri ÚAD a SLA skončili po mnohých pokusoch neúspešne. Neexistoval konštruktívny a často žiadny dialóg. Mnohé súdne spory, účelové disciplinárne konania, odobratá licencia národnej športovej asociácie, zastavené financovanie zo strany štátu, žiadny rozvojový program pre deti a mládež, či aspoň plán práce, nulové vzdelávanie určite nehovorili o kvalite práce vedenia SLA.

Hnutie „Zachráňme lyže“ sa zrodilo ako odpor voči vedeniu SLA a štýle ich práce. Bol to zúfalý výkrik smerom do športovej, ale aj občianskej spoločnosti. V SLA nás nikto nepočúval a ani sa problémami nezaoberal. Nechceli sme ďalej mlčať a chceli sme poukázať aj mimo SLA na problémy, s ktorými sa v národnej športovej asociácii potýka nejeden člen. Chceli sme, aby sa nahlas hovorilo o praktikách, ktoré v SLA vládnu a snáď aj vďaka tlaku verejnosti sa pokúsiť o zmenu z vonku.

Ako čas plynul, definitívne sme pochopili a prijali rozhodnutie. O SLA sa už horšie vo verejnosti hovoriť nemohlo a ani keby sme donekonečna opakovali neprávosti a manipulácie, ktoré sa tam dejú, nič by sme tým nedosiahli. Možno maximálne ešte zhoršenie vzťahov v lyžiarskom hnutí. Na druhej strane treba povedať aj to, že kritizovať dokáže každý. Preto sme sa po čase zavreli medzi štyri steny a vyše roka sme dumali, čo ďalej. Ako zastaviť upadajúci stav v slovenskom lyžiarskom hnutí? Ako zastaviť úpadok tohto krásneho športu, ktorý my všetci milujeme?

Dosť bolo kritiky. Tá v našich zemepisných výškach zväčša nepomáha. Dosť bolo plaču a nariekania. S tým tiež nič nedokážeme. Tak sme začali tvrdo pracovať na zmene. V prvom rade sme zmenili postoj k SLA. Je to občianske združenie tak prehnité, že zaoberať sa ním je už len strata času.

A naše logo? Toto je zaujímavé. Kto ho navrhol? Prvý nakreslil? Vymyslel? Autorom krivého krúžku, vo vnútri so znakom hippies a infantilným lyžiarikom. Bola to Veronika Velez – Zuzulová. V tom čase naša najúspešnejšia lyžiarka. Druhá najlepšia slalomárka sveta. To ona touto kresbou zažala iskru, ktorá dnes horí jasným plameňom. Iskru odporu, ktorý už dávno prekonal hranice SLA a dnes je celoslovenským hnutím, ktoré chce otvorene hovoriť o problémoch ale aj možných riešeniach krízy v Slovenskom lyžiarskom hnutí. Ako sa to stalo?

„Bicyklovala som na stacionárnom bicykli doma a pripravovala som sa na sveťák, keď mi otec povedal, že vedenie SLA opäť úradovalo a odvolalo naše vedenie ÚAD a nanominovalo nám tam Marina Mersicha.“

„Bože, dajte nám už pokoj a nechajte nás v kľude pretekať a reprezentovať Slovensko. Bol to pre mňa symbol mieru, proste aby nám dali konečne pokoj…“

„Zachráňme lyže“ dnes už nie len fan page, ako to bolo pri našom vzniku. Cieľavedome sme sa 2 roky pripravovali. Pracovali sme na programe, detailoch, štruktúre. Sme pripravení vystúpiť z tieňa. Sme fond s personálnym obsadením, organizačnou štruktúrou, rozpočtom, financovaním a plánom. Plánom na revitalizáciu lyžiarskeho hnutia u nás. Naša fan page sa chce seriózne zaoberať lyžovaním vo všetkých formách a cielene rozvíjať debatu naprieč celým lyžiarskym hnutím. Propagujeme lyžovanie ako zdravý životný štýl a ako šport, ktorý sa oplatí naučiť naše deti. Šport, ktorý dokáže vďaka Matke prírode preveriť silu aj charakter človeka.

Náš plán je jednoduchý. Získať si Vás, milovníkov športu a lyžovania. Spojiť Vás a vytvoriť toľko pozitívnej energie, vďaka ktorej zmeníme svet. Náš svet. Svet športu a lyžovania na Slovensku. Svet, kde talent dostane šancu, aj keď nemá dostatok peňazí. Svet, kde bude dieťa naozaj na prvom mieste a nebude zajatcom systému, ktorý všetko stavia len na peniazoch. Svet, kde tréner bude vzdelaný a výsledkom bude v prvom rade zdravý, mladý športovec, lebo len z takého môže vyrásť skutočný reprezentant našej krajiny. Svet, kde budeme vzdelávať aj rodičov, aby neúmyselne neubližovali vlastným ratolestiam realizáciou vlastných športových túžob. Vieme, znie to ako z krajiny OZ. Ale my sme také OZ založili a všetkých Vás tam pozývame. Všetkých, ktorí chcete zmeniť svet. Všetkých, ktorí veria, že je to možné. Všetkých, ktorí veria v zázraky. My sme pre ten zázrak ochotní obetovať čas, skúsenosti, odhodlanie a vieru. A čo Vy? Chcete byť súčasťou niečoho väčšieho?

Viem, hovoríme o zázraku, ale nemyslím si, že je zázrak obetovať sa pre lepší svet pre naše deti. Zázrakom však určite bude, keď sa nám to podarí.

Zanechajte komentár...

Podporte projekt, slovenské lyžovanie a sociálne talenty

Stačí otvoriť aplikáciu internet bankingu na mobilnom telefóne, načítať QR kód, zadať hodnotu platby a odoslať.

Najnovšie články

Sledujte nás