Rozhoduje sa o budúcnosti slovenského lyžovania

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

BRATISLAVA (28. apríla 2021) – Zväz slovenského lyžovania (ZSL) pokračuje v procese prijatia do Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Medzníkom bude piatkové valné zhromaždenie Slovenského športového a olympijského výboru (SOŠV). Ak plénum vyjadrí podporu snahe ZSL stať sa členom FIS, bude mať ZSL osud vo svojich rukách. Rozhodnutie už predtým podporilo vedenie SOŠV a jeho výkonný výbor.

 

Vedenie ZSL pravidelne komunikuje so zástupcami FIS. „Z formálneho hľadiska sme naplnili všetky náležitosti potrebné pre prijatie do FIS,“ hovorí výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen. „Môže sa zdať, že celý proces je zdĺhavý. Na druhej strane, proces zmeny ako takej sa z legislatívneho hľadiska oficiálne začal až 1. decembra 2020 vyjadrením ministerstva školstva a pokračoval o dva dni neskôr vyjadrením SOŠV. Nie je manuál, ako túto zmenu vykonať. Veríme však, že v nasledujúcich dňoch dosiahneme veľký posun.“ Práve tento piatok 30. apríla 2021 by mohlo valné zhromaždenie SOŠV rozhodovať o podpore zastúpenia ZSL vo FIS.

“Počkáme na verdikt pléna SOŠV, či podporí snahu ZSL a pridá sa k rozhodnutiu ministerstva školstva, ktoré určilo zmenu zastúpenia Slovenska v štruktúrach FIS. Práve ministerstvo je podľa stanov FIS jedinou oprávnenou organizáciou, ktorá menuje zástupcu v štruktúrach FIS. Ako hovoria stanovy FIS k tomuto rozhodnutiu ministerstva je potrebné priložiť aj podporné stanovisko národného olympijského výboru. Kvôli interným predpisom SOŠV musí stanovisko vedenia podporiť aj výkonný výbor a následne valné zhromaždenie,” vysvetľuje Ladislav Smolen, ktorého doplnila Jana Palovičová zodpovedná za medzinárodné vzťahy ZSL: “Podporu vedenia a výkonného výboru SOŠV už máme, ak rozhodnutie odobrí aj valné zhromaždenie SOŠV, následne je veľký predpoklad, že bude v júni o našom prijatí rozhodovať kongres FIS. Rozhodnutie pléna SOŠV teda vnímame ako kľúčové.”

„Zjednotenie lyžovania a upokojenie situácie pred olympijskou sezónou je jednoznačným cieľom aj ZSL. Preto veríme, že v piatok 30. apríla nájde naša úprimná snaha o jednotu v lyžiarskom hnutí  podporu v pléne SOŠV a ZSL tak bude mať možnosť naplniť svoje poslanie a dospieť k prijatiu do FIS ako zástupca Slovenskej republiky. Až potom, ak ZSL prejde afiliáciou do FIS,  je možné, aby sme sa uchádzali o štatút národného športového zväzu zastupujúceho lyžovanie na Slovensku,“ potvrdil prezident ZSL Ján Krajčík.

 

Jednotná organizácia je základným princípom ZSL

Zjednotenie lyžiarskeho hnutia je základným princípom ZSL a zmeny, ktorú chce predstavovať. „Máme už obsadené všetky lyžiarske športy. U nás sa nedelia na úseky, to je jedna z noviniek, ktoré sme do našej organizácie implementovali. Ide o harmonizáciu disciplín, práve podľa vzoru FIS. Cieľom je spojenie hnutia, ktoré bude vzájomne spolupracovať, za rovnakých podmienok pre všetkých, bez uprednostňovania niektorých disciplín. Vďaka tomu, že prichádza k spájaniu športových odvetví, otvárajú sa nové možnosti. Chceme dosiahnuť, aby ZSL bola značka, na ktorú budú ľudia hrdí a členstvo v ZSL bolo lákadlom, z ktorého budú plynúť rôzne výhody nielen pre športovcov,“ konkretizuje Ladislav Smolen. O napĺňaní vyššie spomenutej vízie svedčí aj skutočnosť, že v radoch ZSL po sezóne výrazne rastie zastúpenie bežeckého lyžovania. “Ďalšie bežecké kluby sa aktuálne pripájajú k ZSL a dokonca vystupujú zo SLA. Sú presvedčení o správnosti svojho rozhodnutia a funkčnosti a pripravenosti ZSL,” priblížil Smolen.

Stabilná príprava pre Petru Vlhovú i ostatných v olympijskej sezóne

Otec našej najúspešnejšej zjazdárky, víťazky veľkého krištáľového glóbusu Petry Vlhovej,  Igor Vlha bol spoluzakladateľom ZSL. “My ako Ski Team Vlha apelujeme na verejnosť a odborníkov, aby nám pomohli  získať bezpečný priestor a pokoj na prípravu. Potrebujeme stabilitu a doriešenie situácie. Práve to nám dokáže poskytnúť ZSL. Máme pred sebou olympijskú sezónu. Prioritou je, aby sa ZSL stal právoplatnou organizáciou, ktorá zastrešuje lyžiarov na Slovensku,” uviedol Igor Vlha. “Peťa je priorita, ale my tu máme aj iných reprezentantov, ktorí potrebujú vhodné prostredie a podporu v príprave na sezónu. Aj napriek tomu, že som ZSL spoluzakladal, náš reálny vstup prišiel až potom, ako sme sa presvedčili, že ZSL vie bez najmenších pochybností plniť úlohu národného zväzu. Úprimná vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na jeho vzniku a tvorbe. Poznám ich všetkých osobne a majú môj rešpekt. V dnešnej dobe sa podujali na priam nemožnú misiu a po rokoch tvrdej driny sú pred bránami úspechu. Tento pocit poznám veľmi dobre. Aj to je dôvod, prečo im dôverujem.” Otec svetovej lyžiarskej hviezdy vyzýva aj na aktivity v rámci športovej diplomacie s cieľom priniesť na Slovensko medzinárodné súťaže. “Našou snahou sa bude uchádzať o svetové podujatia, aby sme ich mohli usporiadať pod hlavičkou FIS práve na Slovensku, a to nielen preteky Svetového pohára,” dodáva Jana Palovičová.

ZSL cíti, že mať pod svojimi krídlami tak úspešnú športovkyňu  je mimoriadne veľký záväzok. „Zastupujete záujmy víťazky Svetového pohára a nebojíme s toho. Naša zodpovednosť je obrovská. Samozrejme, nie je to iba o Petre. Máme skoro 4000 členov, máme do 2000 aktívnych pretekárov a ich potreby sú pre nás rovnako dôležité. Petra je výsledkom obetavosti a nadpriemerného ľudského vypätia, ktoré rodina Vlhovcov dokázala,“ doplnil Ladislav Smolen.

 

Financovanie je zabezpečené a ďalší partneri sú pripravení podporiť ZSL

Aktuálne tvorí členskú základňu ZSL 4000 pretekárov, trénerov, funkcionárov a ďalších činovníkov. “Členská základňa rastie. Šesťdesiat percent tvoria bývalí členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie a tieto počty rastú. Tridsať percent našich členov nikdy nebolo registrovaných v SLA. Už teraz máme viac pretekárov, než bolo v minulosti v SLA. Naším cieľom je zjednotenie lyžiarskeho hnutia. Zastupujeme aj odvetvia, ktoré v SLA nemali svoje miesto, napríklad aj lyžovanie telesne znevýhodnených športovcov, lyžovanie vo voľnom teréne alebo skki.trikke,” povedal generálny sekretár ZSL Radovan Cagala, ktorý sa vyjadril aj k financovaniu lyžiarskych klubov: “Chceme financovať kluby cielene, aby bolo financovanie na konkrétny účel.”

Hoci zatiaľ ešte stále ZSL nedostáva štátnu dotáciu, dokáže zabezpečiť servis aj prípravu pre slovenskú lyžiarsku reprezentáciu. “Vážime si, že máme sponzorov, ktorí nám vyslovili finančnú podporu aj do ďalšej sezóny. Ide o stabilných partnerov, ktorí si uvedomujú súčasnú situáciu v slovenských lyžovaní. Veríme, že pribudnú k tomu aj štátne finančné prostriedky. Po získaní štatútu máme pripravené rokovania s významnými partnermi, ktorí plánujú vstúpiť do ZSL s výraznou finančnou podporou. Financovanie ZSL je zabezpečené, čo v tejto dobe je unikát,” informoval predseda správnej rady ZSL Peter Planý.

Zanechajte komentár...

Podporte projekt, slovenské lyžovanie a sociálne talenty

Stačí otvoriť aplikáciu internet bankingu na mobilnom telefóne, načítať QR kód, zadať hodnotu platby a odoslať.

Najnovšie články

Sledujte nás