Miniprojekt “Zdravá noha dieťaťa – základ zdravého vývoja”

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

 

ZSL v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom spustil miniprojekt “Zdravá noha dieťaťa – základ zdravého vývoja”, ktorým vykonáva základnú diagnostiku chodidiel detí-športovcov vo veku od 6 do 14 rokov s cieľom poskytnúť informáciu trénerom a rodičom o aktuálnom stave vývoja chodidiel týchto športovcov.

Túto diagnostiku vykonáme v spolupráci so špecialistom na fyziológiu chodidiel športovca, Mgr. Jánom Pozorom, ktorý má rozsiahle skúsenosti ako odborný poradca v tejto oblasti a medzi jeho špecializácie patrí aj lyžovanie. Centrálny nervový systém dostáva informácie z periférie, teda to, čo deti chytia rukami alebo vnímajú cez nohy. Cez nohy budú dostávať informácie celý život. Sú základ, ako bude vyzerať ich oporný systém – panva, chrbtica a hlava. Ak nie sú nohy zdravé, problém sa posúva vyššie. Vychyľuje sa panva, chrbtica a začínajú sa zjavovať rôzne bolesti na rôznych častiach tela.

 

Problém je oveľa riskantnejší u detí, ktoré výkonnostne športujú. faktom je, že už malé deti začínajú v športe priskoro s vysokou záťažou neprimeranou veku dieťaťa. Druhým prípadom je aj typ športu, kde sa líši náročnosť na techniku a kondíciu v športe. Záťaž detského lyžiara je vysoká a veľmi často je ignorovaná dostatočná regeneračná fáza. Rodičia, ale ani tréneri tomu nevenujú pozornosť a deti skoro začínajú trpieť rôznymi bolesťami. Aj preto sme zahájili tento pilotný projekt, keďže v ZSL je dieťa na prvom mieste a poznanie tejto problematiky a získanie teoretických poznatkov a praktických skúsenosti v tejto oblasti medzi trénermi so zameraním na prevenciu a zdravý telesný rozvoj systematicky športujúceho dieťaťa je základom úspešnej športovej prípravy.

Mgr. Ján Pozor je k dispozícii pre všetkých našich členov, ktorých táto problematika zaujíma a poskytne cenné rady a konzultácie. Prečítajte si aj článok o lyžovaní bez bolesti, ku ktorému vám pomôže footfitting, ktorý sme v minulosti uverejnili na našom webe.

Bratislavský samosprávny kraj podporil projekt finančnou dotáciou vo výške 1.000 eur z dotačného programu 2020. Ďakujeme.

Zanechajte komentár...

Podporte projekt, slovenské lyžovanie a sociálne talenty

Stačí otvoriť aplikáciu internet bankingu na mobilnom telefóne, načítať QR kód, zadať hodnotu platby a odoslať.

Najnovšie články

Sledujte nás